Spoločenstvo Najsvätejšieho Srdca Ježišovho
v Litave v Banskobystrickom biskupstve
Základné údaje
Banskobystrický biskup Mons. Marián Chovanec na žiadosť litavského farára a dekana Mgr. Jozefa Krausa na slávnosť Zjavenia Pána vo Svätom roku milosrdenstva (dňa 6. januára 2016) samostatným dekrétom obnovil Spoločenstvo Najsvätejšieho Srdca Ježišovho vo farnosti Litava.
Spoločenstvo Najsvätejšieho Srdca Ježišovho je duchovné spoločenstvo živých i zosnulých ctiteľov Ježišovho Srdca z domova aj zo zahraničia. Úcta k Ježišovmu Srdcu má biblické základy. Pán Ježiš sa takto prihováral zástupom: "Poďte ku mne všetci, ktorí sa namáhate a ste preťažení, a ja vás posilním. Vezmite na seba moje jarmo a učte sa odo mňa, lebo som tichý a pokorný srdcom; a nájdete odpočinok pre svoju dušu" (Mt 11,28-29). Ďalší evanjeliový text, dôležitý pre úctu k Ježišovmu Srdcu, spomína Ježišovu obetu na kríži a jeho prebodnutý bok: "jeden z vojakov mu prebodol bok a hneď vyšla krv a voda" (porov. Jn 19,33-34). Prebodnutie Ježišovho boku a srdca výstižne vyjadruje celé veľkonočné tajomstvo smrti a vzkriesenia Ježiša Krista. Neskôr apoštol Pavol napísal kresťanom vo Filipách: "Boh mi je svedok, ako po vás všetkých túžim srdcom Krista Ježiša" (Flp 1,8).
Veľkou šíriteľkou úcty k Božskému Srdcu sa stala francúzska rehoľná sestra svätá Margita Mária Alacoque (1647 - 1690). Jej relikvia sa nachádza vo farskom kostole v Litave.
V mimoriadnom Svätom roku milosrdenstva (8. 12. 2015 - 20. 11. 2016) a zároveň v Jubilejnom roku blahoslavenej Zdenky Schelingovej (2016 - 100. výročie jej narodenia) Farnosť Litava po prvýkrát vo svojej 880-ročnej histórii bola vyznačená dekrétom vyhlasujúcim Farský kostol sv. Margity Antiochijskej za Svätú bránu milosrdenstva. Kalendárny rok 2016 sa tak stal mimoriadne milostivým aj pre všetkých ctiteľov Božského Srdca.
Farnosť Litava, ktorá územne patrí do Banskobystrickej diecézy a je známa svojou viac ako stopäťdesiatročnou históriou úcty k Božskému Srdcu Ježišovmu (r. 1865 - založenie Spolku Božského Srdca v Litave), bola oficiálne vyhlásená za pútnické miesto úcty k Božskému Srdcu. Pri tejto príležitosti otec biskup Mons. Marián Chovanec tým istým dekrétom zo 6. januára 2016, na slávnosť Zjavenia Pána, obnovil v Litave Spoločenstvo Najsvätejšieho Srdca Ježišovho. O týchto udalostiach sme informovali arcibratstvo v Ríme a požiadali sme Svätého Otca o požehnanie pre obnovené Spoločenstvo Najsvätejšieho Srdca Ježišovho a tiež pre všetkých jeho členov, ktorí sú zapísaní v knihách bratstva v Litave. Naša žiadosť v Ríme bola veľmi promptne vybavená a z vatikánskej Elemosineria apostolica nám zaslali požehnanie od pápeža Františka, ktorého originál na odporúčanie otca biskupa Mariána Chovanca sme zarámovaný zavesili v našom pútnickom chráme. O týchto udalostiach ste sa mohli dočítať aj v jezuitskom časopise POSOL, ktorý o týchto udalostiach v Litave písal v číslach 2/2016 a 9/2016.
V prvej polovici
jubilejného roka dalo Spoločenstvo Najsvätejšieho Srdca namaľovať nový obraz
Božského Srdca pátrovi Jurajovi Dufkovi SJ, ktorý je vicesuperiorom komunity
Spoločnosti Ježišovej v Košiciach a vedie ateliér sakrálneho umenia. Obraz bol
dokončený k slávnosti Božského Srdca a autor ho osobne priviezol do Litavy, kde
ho počas pútnickej slávnostnej sv. omše 3. júna 2016 verejne požehnal diecézny
biskup Mons. Marián Chovanec. Nový obraz Božského Srdca sa tak stal obrazom, na
ktorý Spoločenstvo v Litave získalo autorské
práva a dostane ho každý nový člen pri vstupe do Spoločenstva Najsvätejšieho
Srdca Ježišovho.
Mgr. Jozef Kraus, dekan
koordinátor Spoločenstva Najsvätejšieho Srdca Ježišovho Obnovené duchovné spoločenstvo, postavené na starobylom základe, má podľa súčasných noriem nové meno a nasledujúce stanovy.
Stanovy
Cieľom spoločenstva je oslava Pána Boha a posväcovanie seba i sveta, a to najmä čnostným kresťanským životom podľa vzoru Bohočloveka - Ježiša Krista.
Nech cieľu spoločenstva napomáhajú všetky formy úcty k Najsvätejšiemu Srdcu Ježišovmu, ktoré sa praktizujú v Katolíckej cirkvi.
Na čele spoločenstva stojí koordinátor - kňaz (farár/administrátor) ustanovený duchovnou správou vo farnosti Litava.
Koordinátor spoločenstva riadi liturgickú činnosť spoločenstva. Prehlbuje duchovný život členov a šíri úctu k Ježišovmu srdcu.
Koordinátor zapisuje - eviduje členov spoločenstva. Do spoločenstva sa vstupuje modlitbou pred Oltárom Božského Srdca (sochou Najsvätejšieho Srdca Ježišovho) a podpisom oficiálneho tlačiva (pamätného obrazu) v Litave. Zosnulý člen sa zo zoznamu nevymaže, označí sa len krížikom. Koordinátor si môže na tieto činnosti vybrať vhodných spolupracovníkov.
Kniha členov Spoločenstva sa uchováva na farskom úrade v Litave. Doterajší členovia sa automaticky stávajú členmi obnoveného spoločenstva.
Hlavným sviatkom spoločenstva je slávnosť Najsvätejšieho Srdca Ježišovho (druhý piatok po slávnosti Najsvätejšieho Kristovho tela a krvi). Vtedy sa koná aj hlavná púť.
Koordinátor slúži každý prvý piatok v mesiaci svätú omšu za členov spoločenstva (živých i mŕtvych). Kňaz značí tieto sväté omše do intenčnej knihy. Intenciu obetuje vždy iný člen spoločenstva alebo je hradená z darov.
Koordinátor spoločenstva a jeho spolupracovníci sú účastní mimoriadneho biskupského požehnania.
Členovia môžu prispievať ľubovoľnými darmi na činnosť spoločenstva. Členské ani zápisné sa neodvádza. Za dary a ich použitie zodpovedá koordinátor. Tomu môžu pomáhať ním poverené osoby (najviac tri). Spolupracovníci a poverené osoby nemajú nárok na hmotnú odmenu.
Povinnosti členov spoločenstva:
1. Členovia spoločenstva sa usilujú sláviť sviatok Najsvätejšieho Srdca Ježišovho zvláštnou pobožnosťou a prijímaním sviatostí.
2. Členovia sa zúčastňujú na prvý piatok v mesiaci na svätej omši
a prijímajú sväté prijímanie. Sú účastní aj na pobožnosti verejného odprosenia (na prvý piatok alebo na prvú nedeľu v mesiaci).3. Každý člen sa denne pomodlí Otče náš, Zdravas a Verím v Boha s prosbou: "Najsvätejšie Srdce Ježišovo daj, aby som ťa vždy viac a viac miloval."
4. Členovia spoločenstva sa usilujú čnostne žiť.
5. Členovia sa často modlievajú jeden za druhého a to aj za zosnulých členov.
Spomenuté povinnosti nezaväzujú členov pod hriechom, napomáhajú však rastu Božieho kráľovstva.
Prisľúbenia Najsvätejšieho Srdca Ježišovho
Ctiteľom Najsvätejšieho Srdca Pán Ježiš prisľúbil:
1. Všetky milosti potrebné ich stavu.
2. Pokoj ich rodinám.
3. Potechu vo všetkých protivenstvách.
4. Ochranu v živote a osobitne v hodine smrti.
5. Požehnanie na všetky podujatia.
6. Pre hriešnikov prameň a hojnosť milosrdenstva.
7. Vlažným dušiam horlivosť.
8. Horlivým dušiam dokonalosť.
9. Domom, v ktorých uctievajú obraz Najsvätejšieho Srdca, požehnanie.
10. Kňazom milosť pri práci na spáse duší.
11. Tí, ktorí rozširujú túto pobožnosť budú natrvalo zapísaní v Ježišovom srdci.
12. Všetkým, ktorí si vykonajú pobožnosť deväť prvých piatkov, dám milosť konečného pokánia; že nezomrú bez mojej milosti, ani bez prijatia svätých sviatostí a moje srdce im bude bezpečným útočišťom v hodinu smrti.
Čiastočné odpustky v Litave
Kvôli prehĺbenie duchovného života a úcty k Najsvätejšiemu Srdcu i na posvätenie všetkých veriacich, v zmysle kán. 995 CIC a predpisu 7 Enchiridionu odpustkov, udeľujem čiastočné odpustky každý deň v roku, každému veriacemu, za zvyčajných podmienok, ak sa vo farskom kostole v Litave pomodlí nasledujúcu modlitbu: "Najsvätejšie Srdce Ježišovo daj, aby som ťa vždy viac a viac miloval."
Zvyčajné podmienky sú svätá spoveď, sväté prijímanie, modlitba na úmysel Svätého Otca (Otčenáš, Zdravas, Verím v Boha a Sláva Otcu).
Postavenie farnosti Litava
Farnosť Litavu s jej Farským kostolom svätej Margity Antiochijskej vyhlasujem za pútnické miesto k Najsvätejšiemu Srdcu Ježišovmu v Banskobystrickej diecéze.
Mgr. Michal Mališ Mons. Marián Chovanec
notár diecézny biskup Banská Bystrica
na slávnosť Zjavenia Pána
vo Svätom roku milosrdenstva
(dňa 6. januára 2016)